« Listopad 2021 »

SAT HRVATSKOGA JEZIKA U INSTITUTU
Autor: Administrator , 17. 3. 2021.

Mjesec hrvatskoga jezika započeo je 21. veljače, a završio danas,  17. ožujka. Riječ je o manifestaciji koju uokviruju Međunarodni dan materinskoga jezika (koji je proglasio UNESCO 1999. godine) i dan objave znamenite Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika iz 1967. godine.

U Mjesecu hrvatskoga jezika, koji se već niz godina obilježava u Hrvatskoj, ali i svugdje gdje se govori hrvatskim jezikom, posebna se pozornost usmjeruje na jedno od najvažnijih obilježja hrvatskoga nacionalnog identiteta – hrvatski jezik, koji je unatoč brojnim okolnostima koje mu nisu bile sklone zadržao svoju samobitnost i samosvojnost te se othrvao svim pritiscima, obezvređivanjima i zabranama tijekom svoje tisućljetne povijesti.

Od 2013. godine hrvatski je jezik 24. službeni jezik Europske unije, što je jedno od najvećih priznanja hrvatskomu jeziku. I to je bio jedan od razloga što je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, središnja nacionalna ustanova za proučavanje i normiranje hrvatskoga jezika, pokrenuo manifestaciju Mjesec hrvatskoga jezika kako bismo u zajednici europskih jezika i nadalje čuvali svoj jezični, ali i nacionalni identitet kao najveću vrijednost koju donosimo u europsku obitelj.

Zbog epidemioloških okolnosti mnoge aktivnosti obilježavanja Mjeseca hrvatskoga jezika iz ranijih godina nažalost nisu se mogle provoditi, ali je Institut odlučio, prilagođavajući se situaciji, pozvati sve osnovne i srednje škole da do 17. ožujka dođu na virtualni „Sat hrvatskoga jezika u Institutu“.

Sat hrvatskoga jezika u Institutu održan je i u našoj školi. Profesorice Ivana Klobučar i Mirna Kolak, zajedno s učenicima 2. f i 2. m razreda, odabrale su temu Osobna imena i prezimena, a zanimljivo i poučno predavanje održao je hrvatski jezikoslovac, onomastičar, doc. dr. sc. Domagoj Vidović. Zbog epidemiološke situacije, 2. m je na virtualnom satu sudjelovao 16., a 2. f 17. ožujka. Oduševljenje nakon predavanja pogledajte u fotogaleriji.