EKONOMIST

Za upis u srednjoškolski obrazovni program ekonomist, potrebno je imati završenu osnovnu školu i potvrdu nadležnog školskog liječnika.

Srednjoškolsko obrazovanje završava izradom i obranom završnog rada čime se stječe zvanje ekonomist. Učenici po završetku obrazovanja mogu polagati ispite državne mature, koji im omogućuju nastavak školovanja na visokoškolskoj razini.

Ekonomisti se zapošljavaju u različitim državnim institucijama, nevladinim organizacijama, bankama, osiguravajućim društvima, privatnim tvrtkama, u turizmu, u medijima itd. Mnogi otvaraju i vlastite tvrtke.

Poslovi ekonomista znatno se razlikuju s obzirom na usmjerenje i područje rada. Ekonomisti specijalizirani za financije bave se poslovima planiranja i analize, nadzorom i kontrolom banaka, vrše procjene profitabilnosti investicijskih projekata, obavljaju kreditne poslove, posluju s poduzećima, obavljaju poslove platnog prometa i deviznog poslovanja, obavljaju brokerske poslove, poslove osiguranja i reosiguranja te poslove pripreme i izvršenja državnog proračuna.

Ekonomisti na području računovodstva i revizije obavljaju računovodstvene i revizijske poslove u svim sektorima gospodarstva i državne uprave, u specijaliziranim revizijskim tvrtkama, neprofitnim organizacijama i sl.

Ekonomisti u marketingu osmišljavaju marketinške strategije i komunikaciju, bave se razvojem novih proizvoda, usluga i ideja, formiraju cijene, strategije prodaje i distribucije. Bave se odnosima s javnošću, oglašavanjem, logistikom, istraživanjem tržišta, itd.

Ekonomisti u menadžmentu bave se poslovima istraživanja u području ljudskih resursa i razvoja, obavljaju konzultantske poslove za različite organizacije, projektiraju organizacije i sustave plaća i nagrađivanja, rade na raznovrsnim projektima i sl.

Ekonomisti specijalizirani za područje poslovne informatike, bave se uvođenjem modernih rješenja primjene informacijsko-komunikacijske tehnologije u poslovanju.

Ekonomisti koji se bave trgovinom obavljaju razne poduzetničke, upravljačke i komercijalne poslove u poduzećima za vanjsku i unutarnju trgovinu, špediterskim agencijama i poduzećima za međunarodni i domaći robni i putnički promet.

Ekonomisti u turizmu bave se istraživanjem turističkog tržišta, marketing menadžmentom u turizmu, hotelskim menadžmentom, agencijskim, turoperatorskim i prijevozničkim poslovanjem te odgovarajućim poslovima u državnim tijelima zaduženima za turizam.

Radni uvjeti ekonomista ovise o području rada. Uglavnom radi u uredu, no često odlazi na poslovne sastanke, na seminare, konferencije i sl. U ovom poslu česta su putovanja zbog sklapanja poslova, sudjelovanja na stručnim skupovima i sl. Radno vrijeme najčešće je osam sati, no ponekad se radi i duže, npr. u vrijeme pripreme mjesečnih ili godišnjih izvještaja, financijskih pokazatelja i sl., koji moraju biti gotovi u predviđenom roku.

Kontraindikacije za rad su slabovidnost/sljepoća, gluhoća i teža nagluhost u govornom području, oštećenje glasa i/ili govora koje utječu na komunikaciju. Teža oštećenja funkcije gornjih ekstremiteta. Kronični poremećaji koji značajno remete kognitivno funkcioniranje.

Nastavni predmet                                                           Broj sati tjedno/godišnje
1. 2. 3. 4.
                                                                    Općeobrazovni dio