Dom je ustrojbena jedinica Strukovne škole Gospić upisana u evidenciju ustanova koje vodi Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa. Namijenjen je učenicima koji se školuju u Strukovnoj školi Gospić za raznovrsna zanimanja izvan mjesta svog stalnog prebivališta te u Gimnaziji Gospić.

Osnovna djelatnost Doma je:

• ostvarivanje programa odgojno-obrazovnog rada s učenicima
  • ostvarivanje programa smještaja i prehrane učenika
  • ostvarivanje kulture i umjetničke aktivnosti učenika
  • organiziranje tehničke i športske aktivnosti učenika
  • organiziranje kreativnog korištenja slobodnog vremana učenika
  • skrb o psihofizičkom zdravlju učenika.

Domska djelatnost dio je Škole i s njome je programski povezana. Programiranje odgojno-obrazovnog rada i ukupnog rada Doma usklađeno je sa Pravilnikom o normi neposrednog odgojno-obrazovnog rada i drugih poslova u srednjoj školi. Dom je namijenjen prvenstveno učenicima – polaznicima Strukovne škole Gospić i Gimnazije Gospić.

Adresa: Dr. Ante Starčevića 4, 53000 Gospić, Ličko-senjska županija

Brojevi telefona: 053/560-394, 053/560-053, 053/560-054

DJELATNICI

Kata Mihelčić Pavelić        voditeljica učeničkog doma

Kristina Lelas Benković    odgajateljica

Josip Mraović                      odgajatelj

Jagoda Starčević                odgajateljica

Nedjeljka Šahbazović        odgajateljica

Milana Uzelac Baburić       odgajateljica

Katarina Miletić                   radnica za pranje i glačanje

Tomislav Ćaćić                      noćni pazitelj

Domagoj Orešović              noćni pazitelj

Mile Mraović                          pazikuća

Katica Horvatić                    spremačica

Martina Jurica                      spremačica

Katica Horvatović                kuharica

Marina Novačić                    kuharica

Marina Rajković                    administrativni i računovodstveni referent

CILJEVI I ZADACI

Primarna zadaća Doma je ostvarivanje odgojno-obrazovnih ciljeva kako bi učenici uspješno i pravovremeno završili školovanje i osposobili se za zanimanje koje su odabrali. Da bi se spomenuti ciljevi realizirali nužno je da se djelatnici Doma založe da se učenicima osiguraju što povoljniji životni, radni i pedagoški uvjeti za ostvarenje te zadaće.

Opći cilj odgoja određuje odgojne zadaće koje vrijede za sve učenike domova, a one su sljedeće:

• čuvanje i unapređivanje zdravlja (fizički razvoj, higijena, kultura življenja, zdravstveno prosvjećivanje učenika … )
  • socijalizacija i emocionalni razvoj (empatija…)
  • kognitivni razvoj (vezano za učenike)
  • obogaćivanje života učenika (U Domu i van njega)
  • unapređivanje života u Domu (ozračje i druženje, posebni interesi, društveno i političko okružje, razvijanje i njegovanje nacionalnog i vjerskog identiteta, odgoj za zaštitu prirode i očuvanje okoliša)
  • suradnja (komunikacija – u Domu, sa suradnicima i institucijama van Doma, sa okružjem što uključuje informiranost i povezanost)
  • program kulture življenja
  • program adaptacije
  • kreativni razvoj i posebne potrebe učenika.

Odgojno-obrazovni rad u Domu mora omogućiti pravilno psihofizičko sazrijevanje mladih ljudi, a što obuhvaća psihofizičko zdravlje, razvijanje intelektualnih sposobnosti i usvajanje novih znanja, kulture ponašanja i ophođenja, estetske vrijednosti, moralnih normi, humanosti, pozitivnih odnosa prema prirodi i okolini.