« Listopad 2021 »

BLACKOUT POEZIJA
Autor: Administrator , 2. 6. 2021.

Učenici naše škole na jedan dan su postali umjetnici i izrađivali BLACKOUT POEZIJU. Riječ je o zanimljivoj umjetničkoj formi koja u spaja kolažnu (reciklirajuću), likovnu (crtačku) i pjesničku komponentu u novu formu.

Blackout poezija najjednostavnije bi se mogla opisati kao podvrsta dadaističke nađene umjetnosti (“found art) i konkretne poezije (“concrete poetry).

Found art podrazumijeva “recikliranje” već postojećih materijala i gotovih formi (djelomično ili čak i u cijelosti) za nastanak novog umjetničkog djela.

Naziv blackout (“zacrnjenje”) dolazi od prepoznatljivog vizualnog izgleda koji ova vrsta pjesama poprima nakon pretvorbe već gotovoga teksta u novu pjesničku cjelinu.

Blackout pjesma izrađuje se tako da se uzme stranica nekog već postojećeg teksta (proze ili poezije, beletristike ili publicistike), a zatim se u tom tekstu odabiru riječi koje će sačinjavati novu, neovisnu misaonu cjelinu, dok se ostatak nepotrebnih riječi zacrnjuje (ili precrtava) najčešće markerom.

Jedino pravilo u izradi blackout pjesme jest to da se u tekst ne dodaju vlastite nove riječi ili slova, već da se koriste isključivo postojeći tekstualni elementi, moguće je spajati dijelove različitih riječi, kao i riječi iz različitih rečenica ili/i cijele rečenice izvučene iz prvotnog konteksta.

S obzirom da je naglasak bio na europskim piscima, dobitnicima Nobelove nagrade, kao predložak učenicima izabrani su tekstovi iz sljedećih književnih djela: Mučnine Jeana-Paula Sartrea, Stranca Alberta Camusa i Stepskog vuka Hermanna Hessea. Kako su se učenici snašli u stvaranju svojih umjetničkih djela, pogledajte u fotogaleriji.