AUTOMEHANIČAR

Za upis u srednjoškolski obrazovni program automehaničar potrebno je imati završenu osnovnu školu i liječničku svjedodžbu medicine rada.

Završetak srednjoškolskog obrazovanja završava izradom i obranom završnog rada čime se stječe zvanje automehaničar. Učenici mogu nastaviti obrazovanje za višu razinu kvalifikacije (zanimanje četverogodišnjeg trajanja) u statusu redovitog učenika, u pravilu, unutar istoga obrazovnog sektora u kojem je stečeno prethodno strukovno obrazovanje. Uvjeti i načini nastavka obrazovanja za višu razinu kvalifikacije u statusu redovitoga učenika propisani su Pravilnikom o uvjetima i načinima nastavka obrazovanja za višu razinu kvalifikacije  (NN 08/16126/21).Po završetku više razine kvalifikacije (zanimanje četverogodišnjeg trajanja) učenici mogu polagati ispite državne mature koji im omogućuju nastavak školovanja na visokoškolskoj razini.

Zapošljavanje je moguće u automehaničarskim radionicama i servisima. Ako položi majstorski ispit, može otvoriti i vlastiti obrt.

Automehaničar popravlja i održava motorna vozila u servisnim i remontnim radionicama, servisima proizvođača automobila i u obrtničkim radionicama. Glavni poslovi automehaničara su održavanje, popravci pojedinih sklopova i motora s unutarnjim izgaranjem i sustavom prijenosa snage, te generalni remonti vozila. Zamjenjuje, odnosno dopunjava odgovarajuće tekućine, kontrolira i podešava rad pojedinačnih mehanizama, izmjenjuje potrošene dijelove, zateže vijke i podmazuje pokretne dijelove. Automehaničar obavlja i poslove koji se odnose na djelomično održavanje karoserija, okvira i zaštitu od korozije te vrši ispitivanje motora s unutarnjim izgaranjem, kočionih uređaja, sustava paljenja i uređaja za pročišćavanje ispušnih plinova.

Zdravstveni zahtjevi i funkcionalne sposobnosti potrebni za ovo zanimanje: uredan vid, raspoznavanje boja, uredna funkcija mišićno-koštanog, dišnog i srčano-žilnog sustava, uredno kognitivno, emocionalno i psihomotoričko funkcioniranje, stabilno stanje svijesti, uredna ravnoteža, uredna funkcija kože na šakama i podlakticama.

Automehaničar uglavnom radi u zatvorenim prostorijama, u stojećem položaju, a često i u drugim položajima. U radu je često izložen neugodnim mirisima i štetnim plinovima, prljavštinom i otpadnim produktima. Katkad obavlja posao na povišenim mjestima ili u kanalima. Radi samostalno ili u timu, često u smjenama.

Nastavni predmet Broj sati tjedno/godišnje
1. 2. 3.