MEDICINSKA SESTRA/TEHNIČAR OPĆE NJEGE

5 godina

Za upis u srednjoškolski obrazovni program medicinska sestra/tehničar opće njege potrebno je imati završenu osnovnu školu i liječničku svjedodžbu medicine rada.

Završetak srednjoškolskog obrazovanja završava izradom i obranom završnog rada čime se stječe zvanje medicinska sestra/tehničar opće njege.

Medicinske sestre zapošljavaju se u domovima zdravlja, bolnicama, liječničkim ordinacijama, umirovljeničkim domovima, dječjim vrtićima i lječilištima.

Medicinska sestra/tehničar opće njege samostalno pomaže pojedincu, bolesnomu ili zdravomu, u obavljanju aktivnosti koje pridonose njegovu zdravlju, oporavku ili mirnoj smrti. Samostalno i u timu provodi zdravstvenu njegu korisnika. Skrbi za osobnu sigurnost te za sigurnost korisnika i okoline. Sudjeluje u pripremi i provedbi dijagnostičko-terapeutskih postupaka i zahvata te primjeni lijekova. Radi u skladu s prihvaćenim standardima, zakonskim obvezama i profesionalnom etikom. Poštuje ljudsko dostojanstvo te kulturološke i vjerske različitosti. Uspješno komunicira (verbalno i neverbalno) s različitim ciljnim skupinama korisnika i s njihovim bližnjima. Podučava i motivira pojedince i obitelj na promjenu životnih navika u svrhu sprječavanja bolesti i poboljšanja zdravlja. Vodi zdravstvenu, sestrinsku i drugu dokumentaciju. Sudjeluje u procjeni kvalitete zdravstvene njege i sigurnosti rada u skladu sa standardima. Sudjeluje u projektima koji promoviraju zdravlje. Radi u timu za zdravstvenu njegu. Surađuje sa zdravstvenim timom, osobito s liječnicima te s ostalim osobljem. Ravnopravnost medicinske sestre – medicinskog tehničara za opću zdravstvenu njegu u zdravstvenome timu temelji se na profesionalnosti, odgovornosti za provedbu mjera zdravstvene zaštite (sukladno standardima, uvažavanju i poštovanju svih članova tima i korisnika) te u dosljednoj primjeni zakonskih propisa i etičkih načela u svakodnevnoj praksi.

Zdravstveni zahtjevi i funkcionalne sposobnosti potrebni za ovo zanimanje: uredan vid, uredan sluh, sposobnost funkcionalnog glasovno-jezično-govornog izražavanja u svrhu uspostavljanja komunikacije, raspoznavanje boja, uredno kognitivno i emocionalno funkcioniranje, uredna funkcija mišićno-koštanog sustava, uredna funkcija srčano-žilnog sustava, uredna funkcija kože na šakama i podlakticama, uredna ravnoteža i stabilno stanje svijesti, odsutnost alergije na  profesionalne alergene.

Medicinska sestra obavlja posao u zatvorenom prostoru, na poslu vrlo često stoji ili hoda. Uglavnom jedino sjedi pri obavljanju administrativnih poslova. Često se treba saginjati, dizati i prenositi teške terete (pri spremanju postelje, okretanju i namještanju bolesnika u odgovarajući položaj, premještanju s postelje na postelju, na operacijski stol ili na kolica i sl.). Radi u timu i stalno je u kontaktu s ljudima. U stalnom je u kontaktu s pacijentima, članovima njihovih obitelji i drugim članovima tima.

Pri radu može biti izložena mogućnostima zaraze, neugodnim mirisima, prljavštini, vrućini, vlazi – ovisno o radnom mjestu i stanju u zdravstvenim ustanovama. Radi u dnevnim i noćnim smjenama, nedjeljom i praznikom.

Općeobrazovni dio

Farmakologija

Dijetetika

1/34