S obzirom na izloženost djece i mladih rizičnim utjecajima iz okruženja, a u svrhu njihove zaštite i poticanja na proaktivno ponašanje i zdrav psihofizički razvoj javila se potreba za obogaćivanjem odgojno-obrazovnog rada.

Kako je važno umanjiti djelovanje postojećih rizičnih čimbenika, a s ciljem pružanja podrške mentalnom zdravlju mladih na području Ličko-senjske županije, Strukovna škola Gospić, osposobila je prvu snoezelen sobu na ovom području.

Ukupna vrijednost investicije iznosi 22.523,00 eura.

Snoezelen soba predstavlja višeosjetilno okruženje u kojoj se uz pomoć stimulativnog okruženja, odnosno, raznih svjetlosnih efekata, boja, glazbe, zvukova i drugih stimulatora potiče rad osjetila i stvara umirujuće okruženje.

Osobito je pogodna za rad s djecom i osobama koja imaju poteškoće s mentalnim zdravljem, pogodna je za rad s djecom i osobama s cerebralnim oštećenjima, autizmom, slabovidnošću, problemima sa sluhom ili poteškoćama u razvoju.

Također, koristi se kako bi se otklonili nepoželjni oblici ponašanja, a služi i kao dodatna didaktička metoda učenja. Korisnici uključeni u tretmane snoezelen sobe pokazuju bolje rezultate u postizanju individualnih ciljeva i brojne pozitivne promjene u vlastitom ponašanju kao i u interakcija s okolinom. Tretmanima se potiče komunikacija, socijalna interakcija te istraživanje i učenje.