VODOINSTALATER

Za upis u srednjoškolski obrazovni program vodoinstalater potrebno je imati završenu osnovnu školu i liječničku svjedodžbu medicine rada.

Završetak srednjoškolskog obrazovanja završava izradom i obranom završnog rada čime se stječe zvanje vodoinstalater. Učenici mogu nastaviti obrazovanje za višu razinu kvalifikacije (zanimanje četverogodišnjeg trajanja) u statusu redovitog učenika, u pravilu, unutar istoga obrazovnog sektora u kojem je stečeno prethodno strukovno obrazovanje. Uvjeti i načini nastavka obrazovanja za višu razinu kvalifikacije u statusu redovitoga učenika propisani su Pravilnikom o uvjetima i načinima nastavka obrazovanja za višu razinu kvalifikacije  (NN 08/16126/21).Po završetku više razine kvalifikacije (zanimanje četverogodišnjeg trajanja) učenici mogu polagati ispite državne mature koji im omogućuju nastavak školovanja na visokoškolskoj razini.

Vodoinstalater se može zaposliti u industriji, obrtu, te u građevinskim i vodoprivrednim poduzećima. Ako položi majstorski ispit može otvoriti vlastiti obrt.

Vodoinstalater izrađuje, montira i popravlja elemente instalacija i uređaja koji omogućavaju siguran dotok vode od glavnog voda do trošila. Vodoinstalater radi na izradi i pripremi elemenata instalacija i uređaja za ugradnju, obavlja pripremne radove na objektu za izvođenje vodovodnih instalacija, poslove montaže i priključivanja sustava za pripremu tople vode, solarnih sustava, dezinfekcije mreže i spajanja cjevovoda za odvod otpadnih voda. Vrši ispitivanje i nadzor vodovodnih uređaja na nepropusnost, nadzire uređaje tijekom rada te radi na održavanju i čišćenju vodovodnih uređaja.

Zdravstveni zahtjevi i funkcionalne sposobnosti potrebni za ovo zanimanje: uredan vid, raspoznavanje boja, uredna funkcija mišićno-koštanog sustava, uredna funkcija dišnog i srčano-žilnog sustava, uredno kognitivno, emocionalno i psihomotoričko funkcioniranje, uredna funkcija kože na šakama i podlakticama.

Vodoinstalater najčešće radi u zatvorenim ili poluzatvorenim prostorima, na novogradnjama i u nedovršenim objektima, gdje je izložen promjenama temperature, vlazi, propuhu, neugodnim mirisima (kanalizacija), te prljavštini.

Posao obavlja stojeći, ali se i saginje, te često mijenja položaj tijela: okreće se, penje, čuči, kleči. Često radi i na skelama i ljestvama, te povremeno i u tijesnom prostoru, gdje je potrebno biti spretan i snalažljiv.

Radi samostalno ili u skupini, često i u smjenama, osobito ako je zaposlen u poduzeću kao održavatelj vodovodnih uređaja Vodoinstalater u svom poslu prenosi terete, nosi ih na više katove (osobito u nedovršenim objektima), gura ih ili diže.

Nastavni predmet Broj sati tjedno/godišnje
1. 2. 3.